Bullet-proof káva: Co to je a jak ji připravit?

Bulletproof káva, známá také jako neprůstřelná káva, butter coffee nebo keto káva, se stala mezi příznivci zdravého životního stylu velmi populární. Tento nápoj slouží jako náhrada za snídani a poskytuje energii po celé dopoledne.

Návod na přípravu bullet-proof kávy

Jeho příprava je jednoduchá a zde je postup:

  1. Připravte si 1 šálek čerstvě připravené kávy podle vašeho oblíbeného způsobu.
  2. Přidejte do kávy 1 polévkovou lžíci nesoleného kravského másla (nebo ghí), ideálně z krav pasených na louce.
  3. Přidejte také 1 polévkovou lžíci kokosového oleje (nebo čistého MCT oleje).
  4. Nechte máslo a olej rozpustit ve kávě.
  5. Celou směs přelijte do mixéru a mixujte, dokud nedosáhnete hladkého krému. Pokud nemáte mixér, můžete použít tyčový mixér ve vyšší nádobě.
  6. Nakonec si připravenou bulletproof kávu nalijte do šálku a můžete si pochutnat.

Důležité je použít kvalitní kávu a nesolené kravské máslo z pasení krav nebo kokosový olej s vysokým obsahem MCT, abyste dosáhli co nejzdravějšího nápoje. MCT olej, což je zkratka pro Medium Chain Triglyceride, je tvořen zdravými mastnými kyselinami, které se rychle metabolizují a snadno přeměňují na energii. MCT olej může pozitivně ovlivnit metabolismus, hubnutí a celkovou výkonnost.

Jaké má účinky?

Bulletproof káva přináší několik výhod. Díky obsahu tuku a kofeinu může poskytnout zvýšenou energii po celé dopoledne. Tuky v bulletproof kávě také mohou pomoci zlepšit kognitivní funkce a snížit inzulínovou rezistenci. Kromě toho může snížit hladinu stresu a chuť na sladkosti.

Má to svá rizika?

Existují však i potenciální rizika spojená s bulletproof kávou. Vysoký obsah tuku může způsobit gastrointestinální potíže u některých lidí, a vysoký obsah kalorií může být problémem pro ty, kteří chtějí zhubnout. Dále je potřeba brát v úvahu vyšší cenu způsobenou použitím kvalitního másla a oleje.

Je důležité si uvědomit, že bulletproof káva není pro každého vhodná a měla by se konzumovat s mírou. Pokud jste zvědaví, můžete si ji připravit doma a sledovat, jak na vás bude působit.